Bize Ulaşın :+90 212 280 0311 - Mail: info@dogaarinma.com

Pancha KARMA [Vedik Arınma - Detox Yöntemi]

Pancha Karma fizyolojiyi,hastalıkların tohumlarını eken yıpranmasına ve yaşlanmasına yol açan toksinlerden temizleme,yenileme ve gençleştirme yöntemidir.Klasik Ayurveda'nın ve Maharishi'nin sağlığa vedik yaklaşımının en derin ,en kapsamlı ve etkili tekniğidir. En az 5000 yıllık bir doğal sağlık sistemi olan Ayurveda'nın en temel tedavisi olan Pancha Karma,Maharishi'nin yeniden saflaştırdığı şekliyle 90'lı yıllarda batıda, 2000'li yıllarda da ülkemizde uygulanıyor.Yanlış endüstri ve tarım uygulamaları sonucu doğada oluşan toksinler solunum ve yiyecek,içeceklerle vücuda girmekte ve çağdaş yaşamın kaçınılmaz kıldığı streslerle vücutta artarak birikmekte,dokulara yerleşerek ciddi hastalıklara zemin hazırlamaktadır.Yapay gübreler,hormonlar ve tarım ilaçlarının olumsuz etkileri anlatılmaktadır. Biriken toksinler periyodik olarak temizlenmezse gelecekteki hastalıklara zemin hazırlar,en azından erken yaşlanma ve yıpranmayı getirir.

Doğa Arınma Merkezi'nde ,Türkiye'de ilk defa uygulanmaya başlayan en güçlü Ayurveda yöntemi olan Pancha Karma ile beden,sağlık için tehdit oluşturan zararlı maddelerden temizlenir.Özel olarak eğitilmiş bayanlara bayan,erkeklere erkek teknisyenlerle uygulanan 1-2 haftalık kürle beden toksinlerden arındırılır,sinir sistemi rahatlar,fizyolojide denge kurulur.Başka benzer hiçbir yöntemle elde edilemeyecek derin arınma ve dengeleme,normalleştirme ve rahatlama sonucu kişi gelmiş veya gelecek hastalıklara karşı güçlü bir direnç kazanır. Bu dönemde kişiye özel yağlarla yapılan yapılan masajlar,bitki buharı uygulamaları,alına ve vücuda uygulanan yağ akımları ile yerlerinden sökülen toksinler,sindirim kanalıyla toplanır ve özel barsak temizleme yöntemleri ile vücuttan uzaklaştırılır.Bu dönemin uzatılmasıyla elde edilecek yararın artacağı açıktır.

Pancha Karma Sonrası Devre: Hafif diyet 5 gün içinde yavaş yavaş bozulur ve sağlanan dengenin korunması için Ayurveda uzmanınca kişiye uygun bir diyet ve zayıf vücut bölge ve dokuların güçlendirilmesi için ayurvedik bileşimler ve günlük yaşam önerileri sunulur. Amrith Kalash [ MA-4 ve 5 ] gibi vücudu destekleyip, bağışıklığı güçlendiren,antioksidan etkili rasayanalar [ bitkisel güçlendirici bileşimler ] önerilir. Pancha Karma'nın ideal olarak yılda 2-3 kere tekrarlanması önerilir. Buna fırsat bulamayanların, toksin oluşturan şartların en üst düzeyde olduğu günümüz koşullarında, hiç olmazsa yılda 1 kere bu derin arınma ve bakım yönteminden geçmeleri sağlıklarını korumak için çok yararlıdır.

Bu yöntemle sağlanan arınmanın getireceği yararlar şu şekilde özetlenebilir.
- Yanlış beslenmeden dolayı biriken toksinler vücuttan atılır.
- Sindirim ve metabolizmanın gücü artar.
- Dolaşım sistemi güçlenir ve etkinlik kazanır.
- Birçok hastalık önlenir ve normal sağlık kazanılır.
- Vücudu gençleştirir ve hastalıklara karşı direnç sağlar.

Kişi canlı, güçlü ve dirençli bir bedene sahip olur,fazla kilolardan arınır, zamanın getirdiği yıpranmadan etkilenmez,sağlıklı, genç ve uzun bir yaşam sürer.
Eski Hindistan'da krallara uygulanan bu harika yöntemin yılda birkaç kere düzenli uygulanması ve arada da Ayurveda uzmanının tavsiyelerine uyulması, hastalıklardan uzak, mükemmel sağlıklı bir yaşamın güvencesi olacaktır. Bu yöntemle streslerinden uzaklaşarak tüy gibi hafifleyen kişi mükemmel sağlığın ve gençleşmenin mutluluğunu yaşar. Kişi güçlü, canlı ve dirençli bir bedene sahip olur, yaşlılıktan etkilenmez,sağlıklı ve uzun bir yaşam sürer. Pancha Karma yöntemi 3 devreden oluşur.

1. Hazırlık Devresi: Toksinler yumuşatılıp atılmaya hazırlanır.
2. Ana Kür Devresi: Ayurveda merkezinde uygulanan esas arınmanın uygulandığı devredir.
3. Normal Diyete Geçiş ve Pancha Karma sonrası Devre: Normal yaşama yumuşak geçiş, arınma ve dengenin korunması,zayıf bölgelerin güçlendirilmesini amaçlar.

Hazırlık Devresi: Dokulara oturmuş toksinler yumuşatılarak sökülmeye hazırlandığı başlangıç dönemidir.3-5 gün sürer tavsiye edilen Pancha Karma'nın ana devresi gibi dinlenerek uygulanmasıdır, ancak bu sağlanamıyorsa,çalışma ve aktivite temposu düşürülerek de uygulanabilir. Bu dönemde haşlama sebze ve çorbalarla çok hafif beslenilir ve sade yağ olarak adlandırılan arıtılmış tereyağın özel bir kullanımıyla dokularda toksinler yumuşatılarak önce kana, sonra bağırsaklara çekilir ve hintyağıyla ön bir temizlik yapılır.

Ana Kür Devresi: Hazırlıkta yumuşatılan toksinlerin terleme, bağırsaklar ve burunda temizlendiği Ayurveda merkezinde uygulandığı bölümdür. Kişi birbiri ardına her gün 2,5-3 saat arınma merkezinde kalarak masajlar, buhar ve bağırsaklar yoluyla toksinlerden arınır.

Normal Diyete Geçiş ve Pancha Karma sonrası Devre: Bu dönemde de biraz daha yumuşatılarak hafif beslenme devam eder. 3-5 gün uygulanabilirse de önerilen en az 1 hafta uygulanmasıdır. Merkezdeki uygulama dışındaki zaman olabildiğince dinlenerek geçirilmelidir. İlk 2 dönemde kilo fazlası olanlar ortalama 4-6 kg kaybetmektedirler. Uygulanan rejime göre bu azaltılıp arttırılabilir.